منظور از صندلی ماشین ایزوفیکس دار چیست؟

منظور از صندلی ماشین ایزوفیکس دار چیست؟

ایمنی صندلی ماشین در اتومبیل شامل خیلی  از موضوعات فنی میشه که داشتن ایزوفیکس یکی از اونها به شمار میاد. در واقع با انتخاب صندلی ماشین ایزوفیکس دار، شما یکی از ایمن ترین راهها رو برای کودک خودتون در سفر انتخاب می کنید.

اما ایزوفیکس دقیقاً چیه و چرا ایمنی بسیار بالایی داره؟

 با توجه به اینکه در سالهای اخیر تولید صندلی ماشین های دارای ایزوفیکس زیاد شده، والدین زمانی که برای خرید صندلی ماشین کودک به فروشگاهها مراجعه می کنن، اصطلاح ایزوفیکس زیاد به گوششون می خوره، در سایت نی نی دیجی سعی کردیم توضیح کوتاه و مختصر و در عین حال مفیدی رو در خصوص صندلی ماشین های ایزوفیکس دار با شما به اشتراک بزاریم.

ایزوفیکس  isofix چیست؟ 

ایزوفیکس  یک سیستم نصب استاندارد صندلی ماشین کودک طبق استاندارد بین المللی هستش که  صندلی ماشین کودک  – یا پایه صندلی کودک – رو به طور خودکار روی دو گیره فلزی یا همان نقاط ثابت کننده روی وسیله نقلیه شما قفل می کنه و در این حالت دیگه نیازی به استفاده از کمربند ایمنی ماشین برای بستن صندلی کودک نیست.

مزیت صندلی ماشین ایزوفیکس دار چیه؟

زمانی که شما از ایزوفیکس استفاده می کنید در مقایسه با زمانی که از کمربند برای بستن صندلی روی ماشین استفاده می کنید، خطر نصب نادرست صندلی ماشین کودک روی اتومبیل کمتره و با اطمینان بیشتری روی ماشین نصب میشه.

همچنین برخی از صندلی های ماشین کودک و کریر های کودک برای اینکه روی خودرو نصب بشن، نیاز به یک پایه یا بیس اضافی دارن تا این امکان رو به شما بدن که بتونید از ایزوفیکس استفاده کنید. در این حالت شما باید بیس کریر یا صندلی ماشین رو به صورت جداگانه تهیه کنید که هزینه های شما رو کمی بالا خواهد برد.

در حال حاضر بر اساس استاندارهای i-size وجود ایزوفیکس بر روی صندلی ها به صورت اجباری شده و اکثر کمپانی ها و تولید کننده های صندلی ماشین، الزام به تجهیز صندلی های تولیدی خودشون به سیستم ایزوفیکس هستن.

ایزوفیکس باعث میشه:

 • حداقل خطا در نصب صندلی وجود داشته باشه و به راحتی بشه اون رو روی ماشین نصب کرد.
 • با توجه به اتصال دائمی بین صندلی و ماشین، در زمان ترمز ناگهانی نیروی کمتری رو به صندلی منتقل میکنه.
 • نصب سریع و برداشتن آسان، که با یک دکمه پایه های نصب شده آزاد میشه و به راحتی می تونید خارج کنید و در زمان نصب هم با قراردادن قفل ها روی پایه های نگدارنده ماشین، به راحتی و به سرعت نصب میشه.

همچنین آموزش نصب صندلی ماشین ایزوفیکس دار رو می تونید از طریق کانال یوتوب و آپارات ما هم تماشا کنید.

منظور از صندلی ماشین ایزوفیکس دار چیست؟

از کجا بفهمیم ماشین ما ایزوفیکس دارد یا نه؟

از سال 2006 بیشتر خودروهای تولید شده در اروپا و آمریکا مجهیز به سیستم ایزوفیکس شدن و یکی از استاندارهای اتومبیل های جدید داشتن isofix  بود. امروز اکثر خودروهای خارجی دارای سیستم ایزوفیکس هستن و خودروهای تولید داخل هم در طی 5 الی 6 سال اخیر اکثرا دارای پایه نگدارنده صندلی ماشین کودک هستن، بنابراین به احتمال زیاد خودروی شما هم قابلیت ایزوفیکس رو روی خودش داره مگر اینکه خودروی شما قدیمی باشه!

ساده ترین راه برای فهمیدن این موضوع، مطالعه کتابچه راهنمای اتومبیل هستش که داخل اون اشاره به وجود پایه های ایزوفیکس بر روی خودرو شده باشه و یا در کنار صندلی خودروی شما برچسب isofix وجود داشته باشه.

پایه های نگهدارنده ایزوفیکس معمولا بین شکاف موجود در تشک نشیمن و پشتی صندلی عقب ماشین شما هستش که اگر دست خودتون رو بین این شکاف حرکت بدید وجود 2 عدد گیره یا پایه نگهدارنده رو احساس خواهید کرد. این پایه ها در واقع همان گیره های نگهدارنده قفل صندلی ماشین هستن که این قفل ها در قسمت پایین و پشت تمامی صندلی ماشین های کودک وجود دارد و شما با فشار دادن یک ضامن یا دکمه اونها رو به سمت بیرون می کشید و در داخل گیره ها نصب می کنید. زمانی که شما قفل های پشت صندلی ماشین رو به صورت صحیح در جای خودش نصب کرده باشید به رنگ سبز تغییر رنگ میدن و شما مطمئن میشید که کارتون رو درست انجام دادید و جای هیچ نگرانی نیست و می تونید با خیال راحت کودک خودتون رو داخل صندلی قرار بدید.

فراموش نکنید که پس از نصب صندلی روی ماشین، حتما کمربندهای روی صندلی ماشین کودک رو هم به صورت صحیح و درست ببنید تا کودک شما علاوه بر راحتی، امنیت کامل رو در طول مدت رانندگی شما رو تجربه کنه.

4 نقد و بررسی منظور از صندلی ماشین ایزوفیکس دار چیست؟

 • زهرا2020-12-10 در 6:56 ب.ظ

  متاسفانه صندلی ماشین های ایزوفیکس دار بسیار گرونتر از بقیه صندلی ماشین ها هستن

  پاسخ
 • ninidigi2021-07-05 در 2:32 ب.ظ

  حق با شماست. کمی گرون تر هستش.
  اما از لحاظ ایمنی و امنیت صندلی ماشینی که با کمربند بسته میشه چیزی کمتر از صندلی ماشین دارای ایزوفیکس نداره.
  فقط ایزوفیکس به نوعی بستن صندلی رو ماشین رو راحتتر و سریعتر میکنه.

  پاسخ
  • سودابه2021-07-05 در 2:34 ب.ظ

   پس یعنی از لحاظ امنیت تفاوت زیادی با هم ندارن؟

   پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.