منظور از ساید آرمور (side armor) بر روی صندلی ماشین چیست؟

side armor car seat

اگر روی برخی از صندلی های ماشین کودک رو نگاه کرده باشید، نوشته های مختلفی وجود داره که هر کدوم بیانگر اطلاعاتی در مورد صندلی ماشین هستش. نوشته های روی صندلی ایمنی کودک شامل: 1- نحوه بستن صندلی ماشین کودک روی خودرو 2- سال تولید و بارکرد محصول 3- قابلیت تحمل وزن صندلی و… که در برخی از صندلی های ماشین در دو طرف بدنه صندلی و روی روکش اون عبارت side armor  نوشته شده.

منظور از side armor  بر روی صندلی ماشین کودک چیه؟

همانطور که می دونید صندلی ماشین کودک به عنوان یک وسیله برای حفظ راحتی و ایمنی کودک مورد استفاده قرار میگیره. لذا قطعا جنبه ایمنی صندلی ماشین بسیار پر رنگ تر از جنبه راحتی اون هستش. از این رو تولید کنندگان صندلی جدای از بحث راحتی اون، به مقوله امنیت هم توجه ویژه و زیادی دارن و تست های مختلفی رو روی صندلی ماشین انجام میدن. به عنوان مثال تست سلامت ستون فقرات، تست تصادف، تست ضربه و…

بر همین اساس هم در طی همین سالها صندلی های کودک تکامل پیدا کردن و روز به روز بهتر و بهتر شدن تا زمانی که شما کودک خودتون رو داخل صندلی ایمنی قرار میدید، مطمئن بشید که کودک شما در راحت ترین و ایمن ترین حالت ممکن قرارداره و با خیال راحت و به آسودگی به رانندگی خودتون در طول مسیر ادامه بدید. طبیعتا در زمان انتخاب صندلی ماشین هم باید حساسیت های لازم رو به خرج بدید تا با کیفیت ترین و ایمن ترین صندلی ممکن رو انتخاب کنید که در اینجا می تونید استانداردها ایمنی صندلی ماشین کودک رو مطالعه و مشاهده کنید.

صندلی ماشین بولن هاگ bolenn hug | دست دوم | استفاده شده

ساید آرمور side armor  یا همان آنتی شوک:

از آنجایی که می دونیم در زمان وقوع تصادف یکی از خطراتی که ممکنه برای سرنشینان خودرو وجود داشته باشه اینه که بر اثر اینرسی و شتاب خودرو  و یا حتی ضربه از طرفین سرنشینان دچار صدمه یا آسیب بشن و یا بر اثر شکستن شیشه ها و ریختن اونها داخل ماشین موجب خطرات احتمالی برای سرنشین بشه. اما در زمان حادثه و تصادف وجود sidearmor ( ساید ارمور) از گردن و سر کودک در برابر ضربه و آسیب محافظت میکنه و در واقع حائل و حفاظی بین سر و گردن کودک در زمان وقوع تصادف و خطرات احتمالی ناشی از اون هستش. همچنین در زیر قسمت ساید آرمور پلاستیک و فومی از جنس EPS  وجود داره که به نوعی کاهنده شدت ضربه و شوک ناشی از تصادف به حساب میاد، که به این فوم های پلاستیکی قرار داده شده در طرفین صندلی ماشین تکنولوژی آنتی شوک یا “CuddleMe technology” گفته می شود.  البته از این تکنولوژی به نام SPS  یا همان side protection system  هم یاد میشه.

در اینجا باید به این نکته هم اشاره کنیم که امروزه اکثر صندلی ماشین های کودک حتی اگر دارای نوشته Side armor  هم نباشند، دارای تکنولوژی آنتی شوک یا همان ساید آرمور هستند. به عنوان مثال صندلی ماشین مکسی کوزی مدل توبی به نحوی ساخته شده که بدنه این صندلی تا کناره های سر کودک امتداد پیدا کرده و همان نقش ساید آرمور را ایفا میکنه. یا صندلی ماشین britax که فاقد نوشته ساید ارمور بر روی اون هستش، ولی تکنولوژی آنتی شوک بر روی این صندلی هم وجود دارد.

به طور کلی باید به اینکه توجه کنید که زمانی که یک صندلی ماشین کودک دارای استاندارهای لازم از مراجع معتبر باشه، حتما تمامی موارد ایمنی و مراقبت در اون صندلی لحاظ شده و جای نگرانی نیست و شما با خرید یک صندلی ماشین از تولیدکننده معتبر که دارای استانداردهای لازم هستش می تونید با خیال راحت خرید خودتون رو انجام بدید و از رانندگی در کنار کودک خودتون نهایت لذت و آرامش رو ببرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.